Muzeum Podhalańskie PTTK im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu 
Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX / XX w.

Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego Rynku na przełomie XIX / XX w.Odbył się kolejny wykład
Pani Barbara Słuszkiewicz rozpoczęła krótkim rysem historycznym zabudowy nowotarskiego Rynku, a następnie przedstawiła tym razem historię kamienic nr 3 i 4.

Najwcześniejsza wzmianka o właścicielu domu nr 3 pochodzi z 1805 roku, był nim Józef Galiński. Jego córka Barbara poślubiła Antoniego Rayskiego i od tej pory do naszych czasów kamienica jest własnością rodziny Rajskich. Antoni i Barbara Rayscy, zburzyli parterowy dom nr 3 w 1865 roku z powodu złego stanu technicznego. Budowę nowej piętrowej kamienicy ukończono w 1867 r. Wnuk Antoniego , Stanisław Rajski prowadził w kamienicy ?Wyrób wędlin i wyrąb mięsa?. Masarnia mieściła się w dobudowanej oficynie. W 1916 roku Stanisław Rajski prowadził sklep mięsny, gdzie sprzedawał swoje wyroby wędliniarskie, żona Kazimiera Rajska przerabiała i sprzedawała tłuszcze na jarmarkach. W 1911 roku Stanisław Rajski, syn Ignacego i Mariany, prowadził garkuchnię. Inny przedstawiciel rodziny Rajskich - Jan posiadał koncesję na samodzielne wykonywanie zarobkowania w zakresie ?przemysłu gospodnio-szynkowego? uzyskując pozwolenie na sprzedaż piwa, trunków spirytusowych oraz podawania potraw i herbaty .

Lokatorami kamienicy rodziny Rajskich byli: Wincenty Panczakiewicz, izraelita Jakubi Goldman, Władysław Bogdanowski Jędrzej Błasiak i adwokatowi dr Zygmunt Wasiewicz.

Kamienica nr 4 posiada też ciekawą historię. Powstała na dwóch placach budowlanych, pierwsza wzmianka o właścicielu Józefie Starczewskim pochodzi z 1805 r. Wielokrotnie zmieniali się jej właściciele. Byli nimi: Błażej Udrański, , Józef Strakh, Marianna i Józef Korzenny leśniczy Kamery Nowotarskiej, Tomasz Katarzyński, Józef Dasiewicz z żoną Marianną Traczyk , Julian Wiśniewski (drugi mąż Marianny Dasiewicz). Julian Wiśniewski był od 1867 r. pierwszym burmistrza Nowego Targu okresu autonomii galicyjskiej.

W latach 1851-1854 Maria Dasiewiczowa rozpoczęła remont budynków nr 4 i 5, z przeznaczeniem pierwszego na lokale dla miejscowego Urzędu Powiatowego (Bezirksamt). Potomkowie małżonków Wiśniewskich odsprzedali w 1893 r. kamienicę C.K. Radzie Powiatowej w Nowym Targu, która w 1934 r. wymieniła się budynkami z Komunalną Kasą Oszczędności. I tak, kamienicę nr 4 przejęła Komunalna Kasa Oszczędności, a budynek na placu Słowackiego Rada Powiatowa.

Uczestnicy wykładu poznali wiele ciekawych historii, nazwisk, dat związanych z mieszkańcami omawianych kamieniczek. Cenne jest również to, że obecni właściciele uzupełniali podane informacje.

Wszystkich zainteresowanych nowotarską historią zapraszamy na kolejne spotkanie z p. Barbarą Słuszkiewicz 20 września 2012 r.
Adobe Flash - Install
Muzeum Nowy Targ - 2019 Wykonanie grupaKTK